
Opplever prosjektsuksess i Collektivet
Collektivet i Construction City skiller seg ut som mer enn bare kontorlokaler, her formes et miljø som legger til rette for samarbeid, nettverksbygging og innovasjon med bransjekolleger.
Under samarbeidet om et byggeprosjekt med Nordic Steel som underentreprenør og Areco Profiles som en av deres leverandører, satt avdelingsleder i Nordic Steel, Torjus Ulsaker og Key Account Manager i Areco Profiles André Otnes vegg-i-vegg i Collektivet.
I dag forteller de at den tilstedeværelsen i Collektivet fullstendig endret prosjekthverdagen.
Et fagmiljø som skaper konkurransefortrinn
Allerede holder til sammen 54 selskaper til i Collektivet, og visjonen om et coworkingmiljø for kompetanseheving, nettverksbygging og samhandling innen bygg- anlegg- og eiendomsbransjen kommer stadig mer til live.
– Miljøet som er i Collektivet er grunnen til at vi flyttet hit. Å kunne samhandle enkelt gjør oss enda bedre på å takle prosjekter vi jobber sammen om, forteller Torjus.
Der er André enig, og peker i tillegg på at samhandlingen ikke bare oppstår mellom de som aktivt samarbeider om et prosjekt, men at hele Collektivet gjerne hjelper og støtter hverandre.
– Veien til verdifull informasjon er betydelig kortere. I Collektivet er det mange dyktige fagfolk med variert kompetanse hvor alle gjerne hjelper hverandre med svar på spørsmål. Man får raskt og enkelt informasjon som man ellers måtte brukt tid og ressurser på å anskaffe. Det skaper konkurransefortrinn i en bransje som alltid er på søken etter de mest effektive løsningene.
I videoen nedenfor forteller Hans Erik Heggem, COO i AIMZ, og Lars Gaustad, CEO i Buildright, hvordan det unike fellesskapet har vært en nøkkel til suksess for deres selskaper (saken fortsetter under videoen).

– Collektivet har blitt akkurat den arenaen vi så for oss, kanskje til og med bedre enn hva man kunne forestille seg.
André Otnes
Key Account Manager, Areco Profiles
Samhandling som suksessfaktor
Nordic Steel er et ledende kompetansesenter innen stål som leverer mekanisk produksjon til kunder i alle bransjer. Som underentreprenør er de avhengig av prosjektbaserte samarbeid med leverandør Areco Profiles, som på sin side bidrar med produksjon av energieffektive takprofiler og sandwichpaneler.
– Mange som driver med prosjektarbeid har nok opplevd at det kan oppstå avstand mellom de samarbeidende partene, for eksempel mellom entreprenør og leverandør.
Men sånn opplever ikke Torjus og André det i Collektivet, der føler de at de er del av samme team.
Før de flyttet til Collektivet jobbet de nemlig sammen om flere prosjekter, men opplever en markant forskjell i hvordan samarbeidet flyter nå som de deler kontor.
– Når vi sitter sammen blir partnerskapet forsterket og kommunikasjonen går helt klart smidigere sammenlignet med når vi sitter på forskjellige steder og har sporadisk telefon- og møtekontakt. Terskelen for å spørre om småting senkes, og vi opplever en mindre sannsynlighet for at kommunikasjon glipper, forteller André.
Torjus drar frem tryggheten som oppstår i samhandlingen som en viktig suksessfaktor.
– Når vi gjennomfører prosjekter av denne størrelsen og kompleksitet, er det en stor fordel å sitte sammen for å være godt involvert i prosessene. Vi holder oss informert og oppdatert og bygger samtidig tillit til hverandre. Sånn sørger vi for at alle er trygge i deres part i prosjektet.
Les også: 100% anbefaler Collektivet til en bransjekollega


8000 kvadratmeter med fasiliteter for samhandling
I løpet av sommeren åpner Construction City. Bygget blir den viktigste møteplassen i bygg-, anlegg- og eiendomsbransjen.
I andre og tredje etasje etableres Collektivet, et fleksibelt kontorfellesskap som måler over 8000 kvadratmeter med fasiliteter skreddersydd for samhandling. Tilbudet er til for store og små virksomheter som trenger arealer på kort og mellomlang sikt.
– Collektivet blir en markedsplass, samarbeidsarena og hub for innovasjon i bransjen, sier Audrey Sjøstedt som leder satsingen.
Hun peker på at området blir hjemmet til næringsklyngen Construction City Cluster og til det varierte felleskapet av selskaper og kompetanse. Her vil det være alt fra lovende oppstartsselskaper til folk som jobber i noen av landets største virksomheter. Felles er at alle jobber i verdikjeden innenfor bygg, anlegg og eiendom.
– Det tydelige bransjefokuset skiller Collektivet fra andre coworking-tilbud, samtidig har vi også tilrettelagt for en rekke ulike fasiliteter som maker space, VDC-rom, og mediesenter for å nevne noe. Her er det gode muligheter for åygge kompetanse og nettverk med bransjekolleger.
Audrey Sjøstedt
Prosjektleder, Collektivet

Verdt å vite om Construction City:
Det er OBOS som står bak Construction City.
Visjonen er å skape den ledende destinasjonen for verdiskapende samhandling i bygg-, anlegg- og eiendomsbransjen. Construction City står klart på Ulven i Oslo i 2025 og måler hele 103.000 kvadratmeter – noe som gjør det til et av Norges største byggeprosjekter.
Som leietaker i bygget har du også muligheten til å ta del i et klyngefellesskap for næringen.
- Moderne kontorlokaler som legger til rette for fremtidens arbeidsformer
- Et mangfold av felles møterom, samhandlingsarealer og fasiliteter som kan benyttes av alle i bygget
- Et stort auditorium med plass til 200 personer
Treningssenter med en rekke skreddersydde trenings- og behandlingstilbud - Skybar med tilhørende takterrasse som har utsikt over Oslo, en egen takpark der det dyrkes grønnsaker, samt et eget treningsområde på taket med både løpebane og tuftepark.
- Ulike handels- og tjenestekonsepter
Innendørs sykkelparkering - En egen mobilitetshub for leie av elektriske biler, sykler og sparkesykler.
Bygget er i gangavstand til et rikt kollektivtilbud som blant annet inkluderer Økern T, Ulvenkrysset og Ulven Torg. Nærmeste bussholdeplass er Ulven Torg som har en gangavstand på kun to minutter.
Det er også flere gode og trygge sykkelstier som leder til Construction City – det gjør det enkelt å komme seg til og fra arbeidsplassen på en miljøvennlig måte.
Det er plass til deg også!