
60 prosent av Construction City er allerede utleid
Fire år før ferdigstillelse er nær 60 prosent av gigantprosjektet utleid.
Construction City står klart på Ulven i 2025, og vil huse fremoverlente virksomheter innen bygg-, anlegg- og eiendomsbransjen (BAE). Allerede nå, fire år før bygget ferdigstilles, er det tegnet langvarige leiekontrakter for nær 60 prosent av bygget som totalt måler 103.000 kvadratmeter.
Næringsmegler i Eiendomshuset Malling & Co, Thomas Bagn, har nær 20 års erfaring med utleie av næringseiendom. Han kjenner ikke til et prosjekt med så høy utleiegrad så lenge før ferdigstillelse.
– Det er veldig spesielt og viser at virksomhetene som flytter inn i bygget virkelig har troen på bygget, klyngesamarbeidet og tankegodset prosjektet bygger på, sier Bagn.
Han støttes av Hege Skjelbred Hatlemark, daglig leder i Construction City Eiendom:
– At aktørene som bygger Construction City, AF Gruppen og Betonmast, selv ønsket å flytte inn i bygget ser jeg på som en stor fjær i hatten for prosjektet. Det er en stor annerkjennelse om at tankene og prinsippene bak Construction City – å samle BAE-næringen for å styrke innovasjon, samhandling og bærekraft – er etterlengtet, sier Hatlemark.
I tillegg til AF Gruppen og Betonmast skal OBOS og Ellingaard Gruppen flytte sine hovedkontorer inn i Construction City. Veidekke skal bygge sitt nye hovedkontor på nabotomten med planlagt ferdigstillelse i siste halvdel av 2024.


Et skoleeksempel på grundig og helhetlig konseptutvikling
Bagn roser Construction City initiativet, og mener det er et skoleeksempel på grundig og helhetlig konseptutvikling.
– Det er mange kontorbygg i Oslo, og det er ikke alltid så lett å skille de fra hverandre. Construction City utmerker seg med en klar visjon og et gjennomtenkt konsept. Ja, du får toppmoderne fasiliteter, men Construction City-initiativet handler om så mye mer. Det er stedet der de klokeste hodene i BAE-næringen møtes for kunnskapsutveksling og for å drive bransjens samlede konkurransekraft videre. Det tror jeg har vært avgjørende for at så store og tunge virksomheter har tegnet leiekontrakter, sier Bagn.
Han peker samtidig på at fleksibiliteten i bygget har vært viktig.
– Summen av delte arealer og samhandlingssoner kombinert med et tilbud om å leie arealer på kort- og mellomlang sikt gjør bygget svært fleksibelt. Virksomhetene som flytter til Construction City kan dermed gjøre smidige opp- og nedskaleringer. Det blir stadig viktigere for flere og flere virksomheter, sier Bagn.
– Det er en ny form for delingsøkonomi som sikrer fleksibilitet knyttet til arealbehov, samt at leietakerne får tilgang på avansert utstyr som deles av alle. Du får rett og slett mer for mindre.
De råder virksomheter som ønsker å flytte til Construction City om å ta kontakt.
– Det er lett å tenke at det er langt frem i tid. Men toget går fort nå fremover. Hvis man nøler for lenge, risikerer man å stå igjen på perrongen, sier de.



Verdt å vite om Construction City:
Det er OBOS som står bak bygget Construction City.
Visjonen til Construction City er å skape den ledende destinasjonen for verdiskapende samhandling i bygg-, anlegg- og eiendomsbransjen. Construction City ligger på Ulven i Oslo, og åpnet sine dører i august 2025. Bygget måler hele 105.000 kvadratmeter – noe som gjør det til et av Norges største byggeprosjekter.
Construction City Cluster holder også til i bygget, – et klyngefellesskap for næringen med over 120 medlemsbedrifter i hele landet.
Collektivet er byggets co-working konsept, hvor små og store selskaper fra hele bygg-, anlegg-, og eiendomsbransjen sitter sammen i et miljø designet for samhandling.
Construction City inneholder blant annet:
- Moderne kontorlokaler som legger til rette for fremtidens arbeidsformer
- Et mangfold av felles møterom, samhandlingsarealer og fasiliteter som kan benyttes av alle i bygget
- Et stort auditorium med plass til 200 personer
- Treningssenter med en rekke skreddersydde trenings- og behandlingstilbud
- Skybar med tilhørende takterrasse som har utsikt over Oslo, en egen takpark der det dyrkes grønnsaker, samt et eget treningsområde på taket med både løpebane og tuftepark.
- Ulike tjenestekonsepter, cafeer og personalrestauranter
- Innendørs sykkel- og bilparkering
- En egen mobilitetshub for leie av elektriske biler, sykler og sparkesykler.
- Eget film-, foto-, og podcast studio
Bygget er i gangavstand til et rikt kollektivtilbud som blant annet inkluderer Økern T, Ulvenkrysset og Ulven Torg. Nærmeste bussholdeplass er Ulven Torg som har en gangavstand på kun 5 minutter.
Det er også flere gode og trygge sykkelstier som leder til Construction City – det gjør det enkelt å komme seg til og fra arbeidsplassen på en miljøvennlig måte.
Vurderer du å bli en del av fellesskapet?