
AIMZ vokser videre i Collektivet
På få år har AIMZ gått fra idé til å bli et verktøy stadig flere entreprenører tar i bruk for å få bedre kontroll på økonomien i byggeprosjekter. Samtidig har selskapet vokst side om side med miljøet i Collektivet.
– For oss handler Collektivet om å komme tettere på bransjen vi bygger teknologi for, sier Ola Kiønig Skaarberg, CEO i AIMZ.
AIMZ utvikler et økonomistyringsverktøy for bygge- og anleggsprosjekter, spesielt rettet mot totalentreprenører og hovedentreprenører. Plattformen samler prosjektdata i én strukturert modell og skal gi bedre kontroll på kostnader, inntekter og risiko gjennom hele prosjektløpet.
Ideen oppsto da Ola selv jobbet ute i prosjekt og opplevde hvor mye økonomioppfølging som fortsatt ble håndtert manuelt.
– Fakturaer måtte registreres manuelt, informasjon lå spredt på tvers av Excel-ark, e-poster og ulike systemer, og det var krevende å få oversikt og kontroll.
Sammen med to medgründere med bakgrunn fra bygg, systemutvikling og industriell teknologiutvikling begynte de å utvikle det som senere ble AIMZ.
– Vi så et tydelig behov for en løsning som kunne samle, strukturere og bruke data til å gi bedre innsikt og bedre beslutninger.
Vokser sammen med bransjen
På få år ute i markedet har både store og små entreprenører tatt løsningen i bruk. Samtidig har AIMZ vært på en tydelig vekstreise.

– I takt med økt aktivitet og nylig kapitalinnhenting har vi gått fra to til seks personer her i Collektivet det siste året, forteller Ola.
Ambisjonene stopper heller ikke i Norge.
– Målet vårt er å bli den ledende plattformen for økonomistyring i byggeprosjekter – først i Norge, og deretter internasjonalt.
Innen utgangen av 2026 er målet å få den første kunden utenfor Norge.
Parallelt jobber selskapet med videreutvikling av produktet og hvordan historiske prosjektdata og AI kan bidra til bedre økonomistyring, risikohåndtering og beslutningsstøtte i byggeprosjekter.
Midt i miljøet
Ola kan fortelle at en stor grunn for at selskapet valgte å sitte i Collektivet, var viktigheten av å være tett på menneskene og selskapene de utvikler løsninger for.
– Vi ønsket å sitte nær entreprenører, kunder og samarbeidspartnere – midt i miljøet hvor utviklingen i bygg- og anleggsbransjen skjer.
Nettopp nærheten til bransjen har vært en viktig del av reisen så langt.
Gjennom Collektivet har AIMZ fått tilgang til riktige kunder, viktige samarbeidspartnere og verdifulle investorer som har bidratt til selskapets utvikling.
– Tre medlemmer av Collektivet har investert i oss, og vi har etablert samarbeid med selskaper som Endre.app, som vi integrerer med i løsningen vår.
Samtidig trekker Ola frem det kollegiale miljøet som en viktig del av hverdagen.
– Som liten bedrift er det utrolig verdifullt å være del av et større fellesskap. Man bygger selskap sammen med andre som også er på en vekstreise, og det skaper mye energi og læring.
Se video nedenfor hvor Hans Erik Heggem, COO i AIMZ, og Lars Gaustad, CEO i Buildright, forteller hvordan det unike fellesskapet i Collektivet har vært en nøkkel til suksess for deres selskaper:
Ser mot nye markeder
De neste årene handler fokuset om å videreutvikle produktet og styrke posisjonen i markedet.
– Vi skal bruke enda mer historiske prosjektdata og AI for å hjelpe entreprenører med bedre økonomikontroll, bedre prognoser og tidligere identifisering av risiko.
Samtidig ser AIMZ også muligheter utenfor entreprenørsegmentet.
– Vi ser mange av de samme utfordringene hos byggherrer som vi opprinnelig startet med å løse hos entreprenørene – mye manuelt arbeid, Excel-baserte prosesser og begrenset utnyttelse av data.
Målet er å bidra til en mer datadrevet prosjektstyring på tvers av hele bransjen.
– Vi tror hele bransjen vil bevege seg bort fra manuelle prosesser og over mot mer datadrevet prosjektstyring, og vi ønsker å være med på å drive den utviklingen.
Er Collektivet for deg?
For selskaper som vurderer å flytte inn i Collektivet, er Ola tydelig på hva som har vært viktigst for AIMZ.
– Nærheten til bransjen har vært svært verdifull for oss. Vi har fått viktige kontakter, relevante samarbeidspartnere og et nettverk som har hjulpet oss videre.
Les mer om mulighetene, fasiliteter og finn din plass i Collektivet:
Verdt å vite om Construction City:
Det er OBOS som står bak bygget Construction City.
Visjonen til Construction City er å skape den ledende destinasjonen for verdiskapende samhandling i bygg-, anlegg- og eiendomsbransjen. Construction City ligger på Ulven i Oslo, og åpnet sine dører i august 2025. Bygget måler hele 105.000 kvadratmeter – noe som gjør det til et av Norges største byggeprosjekter.
Construction City Cluster holder også til i bygget, – et klyngefellesskap for næringen med over 120 medlemsbedrifter i hele landet.
Collektivet er byggets co-working konsept, hvor små og store selskaper fra hele bygg-, anlegg-, og eiendomsbransjen sitter sammen i et miljø designet for samhandling.
Construction City inneholder blant annet:
- Moderne kontorlokaler som legger til rette for fremtidens arbeidsformer
- Et mangfold av felles møterom, samhandlingsarealer og fasiliteter som kan benyttes av alle i bygget
- Et stort auditorium med plass til 200 personer
- Treningssenter med en rekke skreddersydde trenings- og behandlingstilbud
- Skybar med tilhørende takterrasse som har utsikt over Oslo, en egen takpark der det dyrkes grønnsaker, samt et eget treningsområde på taket med både løpebane og tuftepark.
- Ulike tjenestekonsepter, cafeer og personalrestauranter
- Innendørs sykkel- og bilparkering
- En egen mobilitetshub for leie av elektriske biler, sykler og sparkesykler.
- Eget film-, foto-, og podcast studio
Bygget er i gangavstand til et rikt kollektivtilbud som blant annet inkluderer Økern T, Ulvenkrysset og Ulven Torg. Nærmeste bussholdeplass er Ulven Torg som har en gangavstand på kun 5 minutter.
Det er også flere gode og trygge sykkelstier som leder til Construction City – det gjør det enkelt å komme seg til og fra arbeidsplassen på en miljøvennlig måte.
Vurderer du å bli en del av fellesskapet?