Skip to content
Forsiden / Vindux vokste ut av kontoret sitt på under et år

Vindux vokste ut av kontoret sitt på under et år

Da Vindux flyttet inn i Collektivet i Construction City i oktober 2025, var de fem–seks personer på et kontor på 60 kvadratmeter. Nå er de 18 ansatte og har flyttet til et større lokale i Collektivet+. I år venter de å selge for over 60 millioner kroner.

Vindux tar hele jobben når du skal bytte vinduer og dører, fra tilbud og kontrollmåling til montering. Selskapet ble startet av Bø-familien fra Stryn. Skiskytter Tarjei Bø er en av eierne og selskapets tydeligste frontfigur. Vindux samarbeider tett med NorDan, som også holder til i Construction City.

Noen som tar hele jobben

Ideen kom fra et hull i markedet som Tarjei Bø oppdaget selv: Ingen tok ansvar for hele vindusbyttet.

– Vanligvis begynner du å se på vinduer i en byggevarehandel og får noen gode rabatter. Så lurer du på hvem som skal sette dem inn. Du må finne en snekker du kan stole på, og ofte viser det seg at snekkeren har sine egne avtaler og vinduer, sier daglig leder Tom Gulbrandsen.

Kontrollmålingen er et særlig viktig punkt.

– Det er fort gjort å måle et vindu feil. Har du gjort det og bare ber en snekker sette det inn, risikerer du at det ikke passer. Vi tar ansvaret for kontrollmålingen, og kunden får trygghet når én aktør gjør alt fra A til Å. Tar du kontakt med oss, er det lite du trenger å tenke på. Prøver du å orientere deg på egen hånd, kan det bli veldig mye.

Ett år på hjemmekontor

Gulbrandsen kom inn mens selskapet var helt nystartet. Han har 37 år bak seg i Telenor, mye av tiden innen kundeservice og divisjonsledelse, og har også erfaring fra strømbransjen. I 2024 jobbet alle hjemmefra mens de finpusset konseptet. De vurderte blant annet å åpne butikker rundt om i landet, men valgte en annen vei.

– Vi måtte sette oss ned og finne ut om konseptet vårt virkelig fungerte, sier Gulbrandsen.

Selgerne var stort sett Gulbrandsen, eierne og én selger til. Likevel omsatte selskapet for 25 millioner kroner.

– I takt med økt aktivitet og nylig kapitalinnhenting har vi gått fra to til seks personer her i Collektivet det siste året, forteller Ola.

Ambisjonene stopper heller ikke i Norge.

– Målet vårt er å bli den ledende plattformen for økonomistyring i byggeprosjekter – først i Norge, og deretter internasjonalt.

Innen utgangen av 2026 er målet å få den første kunden utenfor Norge.

Parallelt jobber selskapet med videreutvikling av produktet og hvordan historiske prosjektdata og AI kan bidra til bedre økonomistyring, risikohåndtering og beslutningsstøtte i byggeprosjekter.

Teamet i Aimz utenfor sitt kontor i Collektivet

Digitalt møte i stedet for befaring

Salgsprosessen skiller Vindux fra resten av markedet. Kunden får først et digitalt møte på 20 til 45 minutter og deretter en fast pris på ferdig byttede vinduer og dører. Vindux kommer først ut og kontrollmåler når kontrakten er signert, og deretter bestilles vinduene.

– Fysisk befaring er dyrt, særlig når kunden sier nei. De som sier nei, må resten av kundene betale for. Derfor tenker vi litt annerledes.

Flyttet inn for å bygge kultur

– Da vi hadde fått bekreftet at konseptet fungerte, ville vi ikke lenger ha alle på hjemmekontor. Vi ville bygge en sterk, felles kultur på ett sted, og landet på at Construction City var det ideelle stedet.

Samtidig har Vindux bygget opp sin egen montørstyrke. Før satte de bort monteringen til entreprenører. Nå gjør de det meste selv.

– Montørene skal være ute og montere vinduer, ikke sitte her. Sitter de på kontoret, blir det dyrt.

Gulbrandsen sier at Construction City først og fremst betyr noe for de ansatte.

– Det er et veldig trivelig sted med et utrolig godt tilbud for de ansatte, og det hjelper i rekrutteringen at vi kan vise frem hvor vi holder til. Det handler om employer branding. I tillegg er NorDan delvis til stede her, og vi har et veldig tett og godt samarbeid med dem.

Målet er å bli Norges største

Vindux selger over hele landet. Kundene finner de gjennom sosiale medier, partnerskap med store norske leverandører og direkte markedsføring mot eiere av boliger som er 25–30 år gamle. Det er i slike boliger vinduene må byttes.

– Ambisjonen er å fortsette den sterke veksten og bli Norges største leverandør. Jeg skal være litt forsiktig med å tidfeste det, men vi er utålmodige. Det ser du av tallene: fra 25 til over 60 millioner kroner.

Er Collektivet for deg?

For selskaper som vurderer å flytte inn i Collektivet, er Ola tydelig på hva som har vært viktigst for AIMZ.

– Nærheten til bransjen har vært svært verdifull for oss. Vi har fått viktige kontakter, relevante samarbeidspartnere og et nettverk som har hjulpet oss videre.

Les mer om mulighetene, fasiliteter og finn din plass i Collektivet: